25 zabaw z chustą animacyjną

Zabawy z chustą animacyjną to wspaniały pomysł na urozmaicenie czasu w przedszkolu. Kolorowa tkanina przyciąga wzrok i zachęca do aktywności. Wykonana z lekkiego i wytrzymałego materiału jest zaskakująco wszechstronna, a liczba sposobów na jej wykorzystanie ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

Poza ogromną dawką ruchu, zabawy z chustą animacyjną w przedszkolu mają wiele innych zalet. Chusta jest pomocna przy integracji przedszkolaków, uczy współdziałania, rozwija motorykę i wprawia w dobry nastrój. Ponadto najmłodsi ćwiczą spostrzegawczość, zręczność i pamięć.

Samo pojawienie się chusty wywołuje wśród dzieci ogromną radość i ekscytację. Warto więc wykorzystać chustę animacyjną w przedszkolu. Poniżej 25 propozycji najciekawszych zabaw. Celem zabaw z chustą animacyjną jest przede wszystkim relaks.

Pomysł zabawy z chustą animacyjną w żłobku: Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które chowa się pod chustą. Następnie wszyscy otwierają oczy i próbują odgadnąć, kto znajduje się pod chustą. Zamiana miejsc: Dzieci stoją w kole, trzymając chustę. Prowadzący podaje kolor, a dzieci stojące przy tym kolorze przechodzą pod chustą i zmieniają się miejscami.

Zabawy integracyjne

  • Kto to?

Kilka osób z grupy kładzie się pod chustą tak, aby inni nie wiedzieli, gdzie kto jest. Celem reszty grupy jest odgadnięcie, gdzie kto leży, tylko przy pomocy dotyku.

  • Kolorowy zawrót głowy

Dzieci siedzą na ziemi i trzymają chustę animacyjną. Osoba prowadząca podaje kolor, a osoby, które go trzymają, zamieniają się miejscami. Przy zamianie muszą podać swoje imiona.

  • Kto tak jak ja…

Dzieci trzymają chustę i wachlują nią. Każdy po kolei mówi zdanie: Kto tak jak ja… ma siostrę, lubi kotki, potrafi skakać na skakance, ma zielony sweter. Wszystkie osoby, które zgadzają się w wypowiedzianym zdaniem, przebiegają pod chustą i zajmują inne miejsce.

  • Mali detektywi

Uczestnicy zabawy stojąc, trzymają chustę na wysokości piersi. Osoba prowadząca chodzi za dziećmi. W wybranym momencie prosi grupę o zamknięcie oczu, a następnie poprzez dotknięcie wskazuje osobę, która chowa się pod chustą. Na znak prowadzącego wszyscy otwierają oczy. Mali detektywi muszą wskazać, kogo brakuje.

Zobacz także   Jak zrobić warzywne ludziki

Łączymy siły, czyli nauka współpracy

  • Kierujemy piłeczką

Zadaniem grupy jest poprowadzenie małej piłeczki tak, aby wpadła do otworu na środku chusty. Można też urozmaicić zabawę poprzez poproszenie jednego dziecka, aby weszło pod chustę i spróbowało złapać piłeczkę ręką wyciągniętą przez otwór.

  • Prosta chusta

Dzieci muszą wspólnie podnosić i opuszczać chustę, tak aby cały czas była równomiernie rozłożona w poziomie. Chusta powinna być naprężona. Następnie dzieci powoli podnoszą ją od samego dołu do góry. Prowadzący może wydawać polecenia, np. szybciej, wolniej, stop itp.

  • Odważni i uważni

Na samym środku chusty należy ustawić miskę wypełnioną wodą (lub np. małymi piłeczkami, klockami itp.). Zadaniem dzieci jest przeniesienie chusty tak, aby nic się nie wylało (nie wypadło) z miski.

  • Wichura

Na chuście należy umieścić małe przedmioty (piłeczki, kulki z papieru itp.). Prowadzący wypowiada hasło Wichura!. Dzieci zaczynają wtedy wachlować chustą, uważając, żeby żaden z przedmiotów nie spadł.

  • Posągi

Grupa się odwraca, a trzy wybrane osoby ustawiają się nieruchomo w wybranych pozycjach. Osoba prowadząca nakrywa je chustą. Pozostałe dzieci muszą odtworzyć pozycje schowanych osób. Następnie prowadzący odkrywa dzieci i wszyscy porównują, czy udało się odtworzyć pozycje.

  • Kolorowe układanki

Dzieci składają chustę na kształt, który poda prowadzący (np. kwadrat, trójkąt), tak aby widoczne były tylko wybrane kolory.

  • Chowamy się!

Na sygnał osoby prowadzącej dzieci podrzucają wysoko chustę i podchodzą do przodu. Następnie muszą kucnąć i narzucić na siebie chustę, tak aby utworzył się namiot. Powstała bezpieczna przestrzeń może posłużyć za miejsce dzielenia się miłymi słowami.

Zabawy ruchowe

  • Sałatka owocowa

Do każdego koloru chusty osoba prowadząca przypisuje owoc. Następnie grupa wachluje chustą, a prowadzący mówi: Robię sałatkę owocową z… i wymienia owoce. Dzieci, które trzymają kolor odpowiedzialny za dany owoc, przebiegają pod uniesioną chustą i zamieniają się miejscami.

  • Złota rybka
Zobacz także  Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Szukamy wiosny” 4 latki.

Tym razem oprócz chusty animacyjnej potrzebna będzie mała piłeczka, która spełni funkcję rybki. Wskazana osoba wchodzi na chustę i próbuje złapać piłeczkę. W tym czasie reszta grupy wachluje chustą, tak aby utrudnić wybranemu dziecku zadanie.

  • Szalony kwiat

Wskazane dziecko kuca na środku chusty animacyjnej. Pozostali trzymają chustę i powoli idą w jedną stronę, tak aby chusta się zwinęła. Następnie na znak prowadzącego dzieci szybko odwijają osobę w środku.

  • Rzuty piłeczką

Grupę należy podzielić na dwie drużyny, które następnie łapią chustę na przeciwnych stronach. Zadaniem każdej z grup jest przerzucenie piłeczki za plecy przeciwników.

  • Kolorowa pajęczyna

Każde dziecko losuje dwa kolory. Następnie dzieci muszą ustawić rękę na pierwszym wylosowanym kolorze a nogę na drugim. Gdy już wszyscy wykonają zadanie, można przejść do losowania czterech kolorów – dwa na ręce i dwa na nogi.

  • Biegające kolory

Dzieci trzymają chustę i poruszają się krokiem dostawnym w wybranym kierunku. Gdy prowadzący wymieni dany kolor, wszystkie osoby, które go trzymają, muszą obiec grupę i stanąć na najbliższym wolnym miejscu.

  • Mali rybacy

Wybrane osoby trzymają chustę podobnie jak sieć rybacką. Reszta dzieci ucieka. Ci, którzy zostaną nakryci chustą, stają się rybakami i pomagają złapać resztę rybek.

  • Zawijasy

Każde dziecko zwijamy w chustę (tak, aby głowa była na zewnątrz) i mierzymy czas. Wygrywa ten, kto najszybciej się uwolni.

  • Rzuty do celu

Tym razem chusta animacyjna posłuży za tarczę. Każdy kolor na chuście musi mieć przypisaną liczbę punktów. Osoba prowadząca dzieli dzieci na drużyny. Dzieci rzucają np. szmacianym woreczkiem z wybranej odległości tak, aby trafić w kolor z jak największą liczbą punktów.

  • Rekin

Jedno dziecko chowa się pod chustą, a reszta siedzi, trzymając pod nią nogi. Dwie wybrane osoby – obrońcy – chodzą w tym czasie dookoła chusty. Dziecko schowane pod chustą próbuje wciągną pozostałych, łapiąc ich za nogi. W tym czasie obrońcy ratują przed wciągnięciem. Jeśli rekinowi uda się kogoś wciągnąć, osoba ta również zostaje rekinem.

Zobacz także  Ćwiczenia gimnastyczne. Ćwiczenia i zabawy z wykorzystaniem plastikowych butelek.

W rytm muzyki

  • Relaks na hamaku

Jedna osoba kładzie się na chuście. Reszta grupy kołysze ją delikatnie w rytm wolnej muzyki.

  • Tańczące nutki

Grupa tańczy na ułożonej na podłodze chuście. W pewnym momencie osoba prowadząca wycisza muzykę i wybiera kolor. Dzieci muszą szybko ustawić się na wymienionym kolorze. Kto będzie ostatni, ten odpada, a reszta tańczy dalej.

  • Wypoczynek nad morzem

Wybrane dziecko kładzie się pod chustą (głowa musi być w środku). Reszta delikatnie wachluje chustą w rytm spokojnej muzyki.

  • Tańczymy z chustą

Osoba prowadząca przygotowuje muzykę (utwory szybkie, wolne itp.). Dzieci starają się wachlować chustą w rytm muzyki. Jak widać wybór zabaw w chustą animacyjną jest bardzo duży.

Alicja Kowalska
Alicja Kowalska

Nazywam się Alicja Kowalska i jestem twórczynią strony wesolyprzedszkolak.pl, która ma na celu wspieranie rodziców oraz nauczycieli w codziennej pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Pasjonuję się edukacją, twórczym podejściem do nauki oraz rozwojem najmłodszych. Na mojej stronie dzielę się pomysłami na zabawy, zajęciami edukacyjnymi, a także materiałami wspierającymi rozwój dzieci. Moim celem jest inspirowanie do twórczego podejścia do edukacji oraz wspieranie dzieci w ich pierwszych krokach w nauce.

Artykuły: 180