Różnica pomiędzy aligatorem a krokodylem

Aligator także jest krokodylem, jednak między tymi dwoma zwierzętami występują zasadnicze różnice, które pozwalają je między soba rozróżnić. Dotyczą one ubarwienia, kształtu paszczy i zębów. Natomiast bardziej subtelne różnice to ułożenie łusek i występowanie u krokodyli jamek czuciowych.

Czym różni się krokodyl od aligatora?

To pytanie zadaje sobie nie jeden z nas. Zasadnicze różnice, które można wskazać dotyczą wyglądu, występowania oraz zachowania. Aligator a krokodyl to wiele różnic.

Jaka jest różnica pomiędzy krokodylem a aligatorem? Dostrzegalna różnica między krokodylem a aligatorem dotyczy paszczy i zębów. U krokodyla kły wystają na zewnątrz przy zamkniętym pysku, a u aligatora zęby są ukryte. Paszcza aligatora jest krótsza i ma szeroki kształt litery „U”.

Wygląd zewnętrzny oraz anatomia

Wiec czym różni się alogator od kroodyla? Przede wszystkim rozmiarem – aligatory są mniejsze od krokodyli, chociaż same osiągają długość około 5 m. Największy z krokodyli jest krokodyl nilowy, który może mieć aż 5,5 metra i ważyć ok. 1 tony.

Pozostałe różnice, które można zauważyć w wyglądzie zewnętrznym pomiędzy tymi zwierzętami to:

  • kształt paszczy – krokodyle mają ją podłużną, przypominającą literę V, gdy jest zamknięta widoczne są zęby, natomiast aligatory charakteryzuje szeroka paszcza (najszersza wśród wszystkich krokodyli), w kształcie litery U, z pewnością nie zobaczymy w niej zębów, jeśli jest zamknięta,
  • zęby – aligatory mają ich więcej niż krokodyle,
  • ubarwienie – krokodyle charakteryzuje zielonkawe, szarawe, bardziej maskujące ubarwienie, natomiast kolor aligatorów jest żywszy, mogą pojawić się u nich barwy białe, żółte i czerń,
  • ułożenie łusek, ich kształt oraz rozmiar,
  • jamki czuciowe – występują jedynie u krokodyli, które pochwalić się mogą także gruczołami solnymi pozwalającymi pozbyć się nadmiaru soli z organizmu gada.

Miejsca występowania

Różnice pomiędzy aligatorem a krokodylem możemy zauważyć również jeśli chodzi o zasięg występowania. Krokodyle spotkamy zarówno w wodach słodkich i słonych, na terenach Azji, Afryki, Australii, obu Ameryk, natomiast aligatory przystosowane są do słodkowodnego środowiska w Azji, Australii i Ameryce Północnej.

Zobacz także  OZNAKI WIOSNY

Aligatory są bardziej odporne na duże spadki temperatury i z łatwością przetrwają w najniższych temperaturach.

Zachowanie

Krokodyle są bardziej niebezpieczne i agresywne. Najbardziej znany krokodyl nilowy nie bez powodu uchodzi za ludojada.

Aligatory są szybsze od krokodyli – podczas poruszania się w wodzie, jak i na lądzie.

Krokodyl zje każde pożywienie, z którym może sobie poradzić – mogą to być ryby lub ssaki każdego rodzaju, aligatory natomiast skupiają się głównie na rybach.

Aligator vs krokodyl

Aligator i krokodyl są bardzo niebezpieczne i lepiej omijać je szerokim łukiem. Aligatory a krokodyle to wiele róznic. Na szczęście w Europie nie będziemy mieć okazji na spotkanie oko w oko z którymś z tych gadów, jeśli jednak wybierzemy się w podróż i jedno z nich stanie nam na drodze, możemy pamiętać, że:

  • aligator jest mniejszy,
  • ma szeroki posyk w kształcie litery U, jeśli jest zamknięty z pewnością nie zobaczymy zębów,
  • aligator ma więcej zębów niż krokodyl,
  • nie spotkamy go w Afryce czy w Ameryce Południowej, czy tez nad oceanem lub morzem,
  • jego barwa będzie żywa, odbiegającą od wszelkiego rodzaju kolorów maskujących,
  • aligatory są szybsze na wodzie i na lądzie,
  • z łatwością przetrwają w niskich temperaturach,
  • żywią się głównie rybami.

Oto czym tak naprawę różni sie krokodyl od aligatora.

Alicja Kowalska
Alicja Kowalska

Nazywam się Alicja Kowalska i jestem twórczynią strony wesolyprzedszkolak.pl, która ma na celu wspieranie rodziców oraz nauczycieli w codziennej pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Pasjonuję się edukacją, twórczym podejściem do nauki oraz rozwojem najmłodszych. Na mojej stronie dzielę się pomysłami na zabawy, zajęciami edukacyjnymi, a także materiałami wspierającymi rozwój dzieci. Moim celem jest inspirowanie do twórczego podejścia do edukacji oraz wspieranie dzieci w ich pierwszych krokach w nauce.

Artykuły: 179