Puzzle to świetna, angażująca zabawa, której popularność nie słabnie od wielu lat. Zmienia się tylko dostęp do przeróżnych wersji tej układanki, dzięki czemu mogą korzystać z niej osoby w różnym wieku. Podpowiadamy, jak dobrać rodzaj puzzli do wieku malucha – zapraszamy!
Puzzle dla najmłodszych – jak zacząć przygodę?
Zabawę z puzzlami może zacząć nawet niemowlę. Do trzeciego roku życia dzieci powinny korzystać z dużych puzzli wykonanych z trwałych materiałów – takich, które przetrwają potencjalne próby rozdzierania ich, a jednocześnie nie zmieszczą się do buzi malucha, który w taki sposób poznaje świat.
Najlepsze będą układanki z uchwytami (np. drewniane) albo miękkie, piankowe, wytrzymałe puzzle. Obrazki powinny być kolorowe, wyraźne, z małą ilością szczegółów, by dziecko nie poczuło się zniechęcone. Warto wybierać sprawdzone, atestowane i bezpieczne produkty. Ilość elementów nie ma większego znaczenia – wszystko zależy od poziomu cierpliwości dziecka.
Puzzle dla starszych dzieci – podnosimy poprzeczkę
Dzieci w wieku 4-6 lat mogą już układać nieco bardziej skomplikowane obrazki, nawet do 50 elementów. Dobrze jest celować w takie układanki, które poza zabawą przyniosą także walor edukacyjny. Cyferki, mapa świata, znane postacie albo nauka słów – wszystko to przyniesie korzyści mimochodem, podczas świetnej zabawy.
W takim wieku dziecko może już zauważać bardziej subtelne szczegóły i rozróżniać więcej kolorów, wobec czego można postawić mu już pierwsze wyzwania intelektualne. Puzzle powinny być dobrej jakości, grube i dokładnie wycięte, aby maluch nie zniechęcał się, że obrazek ciężko się układa.
Puzzle dla nastolatków – maksymalna zabawa
Starsze dzieci, czyli te od siódmego roku życia w górę, mogą korzystać już z bardziej zaawansowanych zestawów, nawet takich do 500 elementów. Nastolatkom z kolei mogą już przypaść do gustu wariacje na temat klasycznych układanek, czyli na przykład puzzle 3D.
Tego typu puzzle są absolutnym hitem wśród fanów majsterkowania i składania modeli – cechuje je wyższy poziom trudności, niż w klasycznych układankach, ale tworzą one trójwymiarowe budowle, często bardzo skomplikowane i szczegółowe.
Dziecko może więc odtworzyć modele słynnych budowli, jak wieża Eiffla czy Taj Mahal, albo zbudować statek kosmiczny, samolot, pociąg czy miniaturowe pomieszczenie – księgarnię, ogródek, dom.
Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych puzzli, bo poza klasycznym oprawieniem układanki w ramkę oferuje możliwość udekorowania półki trójwymiarową ozdobą, która cieszy oko.
To także świetny pomysł na rozpoczęcie kolekcji – dziecko będzie mogło zbierać kolejne modele i poszerzać swoją pasję, a także wzmacniać pamięć, uczyć się logiki i cierpliwości oraz spędzi długie godziny na kreatywnym, rozwijającym zajęciu.
Pamiętaj, że powyższe uwagi są tylko sugestią – w końcu może okazać się, że twoja pociecha dużo szybciej zechce układać bardziej zaawansowane puzzle. Warto jednak ciągle pamiętać o tym, by były one dobrej jakości, kupione w sprawdzonych sklepach!
Artykuł sponsorowany